Patchwork – od tradycji po wykonanie

Patchwork – od tradycji po wykonanie

Patchwork – od tradycji po wykonanie

Czym jest patchwork? Skąd pochodzi? Jaką tradycję ze sobą niesie? Jakie są techniki patchworku? Pomysły na patchwork i wreszcie – jak uszyć koc metodą patchworku?

“Moja babcia i jej przyjaciółki zawsze wspólnie szyły kapy. Siadałam pod ramą i wyobrażałam sobie, że jestem w lesie pełnym przyjaznych mi drzew, i że szwy to listy, które olbrzymy wypisują na niebie” – z filmu “Skrawki Życia” z Winoną Ryder.

How to make a bedspread

 

Zdjęcie z filmu “Skrawki Życia” (1995), fot. Filmweb

 

Każdy ma swoją wizję, również na patchwork, my także mamy swoją, którą chcemy się z Tobą podzielić, dlatego proponujmy, abyś teraz zaparzył/a swoją ulubioną aromatyczną kawę lub herbatę, zanim wyruszysz z nami w świat patchworku widzianego naszymi oczami. Chwila relaksu i przyjemności, bo tak naszym zdaniem powinna rozpocząć się każda patchworkowa podróż. Zatem, widzimy się za chwilę.

Tutorial jak uszyć patchwork samemu

 

“Rodzina jest jak kapa patchworkowa”…, fot. Pinterest

 

Część 1 – Skąd pochodzi patchwork, jaką ze sobą niesie tradycję oraz jakie w dzisiejszych czasach ma zastosowanie?

Czym jest patchwork?
Patchwork (ang. patch – łata, skrawek materiału / work – praca, dzieło) jest to metoda szycia, która polega na zszywaniu ze sobą skrawków materiału (często o podobnych, geometrycznych kształtach: kwadraty, trójkąty, czy inne), które w połączeniu ze sobą tworzą harmonijną całość.
Patchwork - krok po kroku

 

Praca nad kapą patchworkową – etap wykrajania

 

Historia patchworku
Produkt ubóstwa – tak postrzegany był patchwork przed epoką wiktoriańską w Anglii. Wynikało to z tego, iż w dawnych czasach rzeczy zepsute naprawiano wielokrotnie. Mało kto mógł pozwolić sobie na częstą zmianę garderoby, dlatego nic nie mogło się zmarnować. Szanowano każdy skrawek materiału, domowy recycling był koniecznością i czymś naturalnym, nie jak w dzisiejszych czasach – indywidualnym wyborem. Odkładano ścinki tkanin, nawet zniszczoną odzież, by wyciąć z niej ocalałe fragmenty tkaniny, którą później wykorzystywano do cerowania odzieży, czy też pościeli. Do wytwarzania odzieży trwalszej i cieplejszej używano fragmentów zużytej odzieży, które nadawały się jeszcze do wykorzystania. Wycinano i naszywano je na bardziej wytrzymałą tkaninę (np. z worka na mąkę). Jak powszechnie wiadomo, inspiracje można znaleźć wszędzie, tak więc pod koniec XIX wieku doceniono praktyczność patchworkowych wyrobów w domach mieszczańskich. Jedwabne, niemodne już suknie balowe, welwet, przepiękne stroje ślubne, brokat, koronki, ubranka dziecięce, to wszystko stało się materiałem, z którego kobiety tworzyły kolorowe, niezwykłe kapy, bieżniki, czy też poduszki. Pojawiły się pomysłowe zdobienia, do których wykorzystywano guziki, kokardy, koraliki, a także pióra. Niezwykle inspirująca dla europejskich twórców patchworku okazała się być kultura i sztuka Japonii. Bogactwo zdobień, hafty, oryginalność wzorów, jedwabne motywy miały swoje odzwierciedlenie w patchworkowych dziełach. W latach 80. XIX wieku patchwork stał się niezwykle modny w Ameryce, Anglii i Australii. Lata 20. i 30. XX wieku zmieniły dotychczasowe, bogate w zdobieniach trendy w patchworku, wprowadzając prostotę i delikatną fakturę tkanin. Ponowne próby eksperymentów w patchworkowych wzorach można było zaobserwować w latach 50. i 60. XX wieku. Zdobienia były minimalistyczne, natomiast bardzo wyraźnie podkreślano szycie maszynowe. Rozwój technologii umożliwiał stosowanie ozdobnych ściegów, które podobne były do haftów ręcznych. Część patchworków pikowano, inne natomiast pozostawiano w formie bez podbicia. Patchwork jest popularną techniką szycia do dnia dzisiejszego. Jego dzisiejszą formę, różnorodność wzornictwa, a także zestawianie nowoczesnych tkanin, można zaobserwować we współczesnym świecie mody i designu.
Jakie jest zastosowanie patchworku?

Kreatywność ludzka nie zna granic! Głowy pełne pomysłów zdecydowanie radzą sobie dzisiaj ze znalezieniem miejsca dla formy patchworku i jego oryginalnym zastosowaniem. Przykłady? Oto one: kocyki dziecięce, poduszki, poszewki, pościele, kapy, maty do zabawy dla dzieci, obicia tapicerskie, zabawki sensoryczne, przytulanki, płaszcze, odzież (spodnie, sukienki, itd.), piórniki, kosmetyczki, torby, plecaki, bieżniki, zasłony, podkładki pod kubki, obrazy, girlandy i wiele, wiele innych. Bardzo ciekawą formą staje się obecnie pamiątkowa forma patchworku, o tym opowiemy poniżej.

Patchwork creative ideas

 

Kreatywne pomysły na zastosowanie metody patchworkowej, fot. Pinterest

 

Narzędzia do tworzenia patchworku
Zdecydowanie nie obejdzie się bez igieł, nożyczek i nici. Potrzebna będzie również maszyna do szycia, miara, linijka, szpilki, pisak, kredka do tkanin lub mydełko krawieckie.

Jeśli zajmujesz się szyciem hobbistycznie, lub poświęcasz szyciu znaczną część czasu, możesz również zainwestować w samogojącą matę do cięcia (powierzchnia maty jest antypoślizgowa, a przymiary w cm/calach ogromnie ułatwią prace przy krojeniu kawałków tkanin do patchworku). Jeśli zamierzasz związać się z tworzeniem patchworków na dłużej, przydatny może okazać się również nóż obrotowy, który umożliwia precyzyjne cięcie nawet kilku warstw tkaniny równocześnie. Decydując się na użycie noża obrotowego należy pamiętać , iż cięcie tkaniny powinno odbywać się na macie samogojącej. Dzięki temu zabezpieczymy powierzchnię pracy przed zniszczeniem, a także ostrze noża przed zbyt szybkim stępieniem. Narzędziem, które zdecydowanie powinno ułatwić i przyspieszyć pracę będzie linijka do patchworków. Ten przyrząd krawiecki pozwala na bezpośrednie cięcie tkaniny w pożądanym wymiarze bez uprzedniego odmierzania.

Tools needed to make a patchwork

 

Narzędzia do patchworku: 1. Mata samogojąca, 2. Nóż obrotowy, 3. Linijka do patchworku.

 

Pamiątkowy patchwork wspomnień, czyli “patchwork z duszą”
Ponad 5 lat temu po raz pierwszy spotkaliśmy się z bardzo ciekawym pomysłem na patchwork. Pomysł dotyczył prezentu ślubnego, a właściwie przyszła para młoda wymyśliła sposób na niekonwencjonalne, pamiątkowe, twórcze dzieło, do którego przysłowiową cegiełkę dołożyli wszyscy zaproszeni goście. Zadaniem każdego gościa było wręczenie młodej parze skrawka tkaniny w kształcie kwadratu o wskazanych przez przyszłych małżonków wymiarach (przykładowo 12 cm x 12 cm). Z otrzymanych kawałków przeróżnych tkanin miała powstać patchworkowa kapa ślubna. Naszym zdaniem pomysł fantastyczny! Cóż może być lepszym pomysłem na wspólną pamiątkę od wszystkich gości?

Nowością w Elkido Handmade jest Dziecięcy Patchwork Wspomnień. Większość rodziców z ogromnym sentymentem odkłada wszelkie pamiątki, które od pierwszych lat życia naszego dziecka kolekcjonujemy. Czas płynie, dzieci rosną, a pamiątek w pudełkach przybywa i żebyśmy mieli tutaj jasność, ze zbieractwem i chomikowaniem nie ma to w żadnym wypadku nic wspólnego  . Zwyczajnie, darzymy te wszystkie rzeczy tak wielkim sentymentem, że nie ma żadnej siły, która sprawiłaby, żebyśmy mogli się tych rzeczy chociażby po części pozbyć. Mają dla nas wartość niezwykłą! Dziecięcy Patchwork Wspomnień to pewnego rodzaju alternatywa dla pudełek po brzegi wypełnionych pamiątkowymi ubrankami. Jest to propozycja zwłaszcza dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na przechowywanie dużej ilości rzeczy, gdyż niestety – nie oszukujmy się, nasze szafy nie są z gumy, a miejsca w nich nie przybywa. Pomyśleliśmy, że najpiękniejsze wspomnienia z dziecięcych lat naszych pociech możemy skupić w jednej poduszce. Pierwsze ubranko naszego dziecka, ulubiona pościel, spodenki, w których stawiało pierwsze kroki … Z ogromną przyjemnością stworzymy z nich jedyny, niepowtarzalny Dziecięcy Patchwork Wspomnień Twojego dziecka.

Z czego powstaje patchwork?
Najczęściej do szycia techniką patchworku używa się tkanin 100% bawełnianych. Wynika to z faktu, iż bawełna nie rozciąga się i zachowuje nadany jej kształt. Tkaniny bawełniane oddychają i są przyjazne dla skóry, dlatego doskonale nadają się do szycia kocyków, poduszek, kap oraz wszystkich przedmiotów, które w trakcie użytkowania mają bliski kontakt ze skórą. Jeśli planujemy szycie naszego patchworku z nowo kupionych tkanin bawełnianych, koniecznie musimy pamiętać o dekatyzowaniu tkanin przed przystąpieniem do krojenia. Proces dekatyzacji (poddanie tkaniny na działanie wysokiej temperatury poprzez prasowanie z użyciem pary lub pranie bez użycia środków piorących) uchroni bawełnę przed jej późniejszym kurczeniem.

Patchwork daje ogromną swobodę tworzenia, dlatego coraz częściej spotykamy się z użyciem różnorodnych tkanin, które odpowiadają indywidualnej wizji każdego twórcy. Niezwykle popularny w świecie dzisiejszego patchworku stał się jeans.

Inspirations for patchwork made of jeans

 

Jeans w świecie patchworku, fot. Pinterest, The Old Button, Clothes & Camera

 

Czym jest pikowanie patchworku?
Pikowanie jest to łączenie ze sobą wszystkich trzech warstw, które wchodzą w skład naszego koca/kapy z patchworku (1. warstwy wierzchniej, którą stanowią zszyte ze sobą kawałki tkanin, 2. wypełnienia, 3. warstwy spodniej, którą jest najczęściej jeden kawałek tkaniny). Pikowanie można wykonać różnymi technikami (1. ręcznie, 2. maszynowo, 3. profesjonalnie -przy użyciu komputerowej pikowarki ramowej). Sposoby pikowania są przeróżne, jednak do najpopularniejszych należą:
 • pikowanie po liniach szwów ( takie pikowanie jest niewidoczne, natomiast daje efekt trójwymiarowości)
 • pikowanie obok linii szwów, zachowując równe odstępy
 • pikowanie we wzory (najczęściej spotykanym wzorem w pikowaniu są romby).
Pomysł na unikatowy prezent
Najlepsze prezenty robione są ręcznie, w to głęboko wierzymy! Takie prezenty na zawsze pozostają w naszej pamięci. Jesteśmy przekonani, że każdy z Was może stworzyć własnoręcznie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego dla bliskiej sercu osoby. Patchwork może być w tym przypadku idealnym pomysłem. Jeśli natomiast nie wierzysz w swoje ukryte zdolności, z przyjemnością pomożemy Tobie urzeczywistnić Twoją wizję! Produkt szyty na miarę Twoich potrzeb z pewnością spełni Twoje oczekiwania.
The best gifts are made by hand

 

Najlepsze prezenty robione są ręcznie

 

Czym dzisiaj może być patchwork?
Naszym zdaniem, patchwork dziś może stanowić coś niezwykłego … Rękodzieło w domowym zaciszu, to forma relaksu, pasja, rozwijanie kreatywności, sposób na wyciszenie, forma na którą dziś wiele z nas zapomina, że może i powinna sobie pozwolić. Tego typu dzieło nie wymaga od nas rozpoczęcia i zakończenia pracy w określonym terminie. Tworzenie patchworku może być przecież rozciągnięte w czasie. To chwila, aby włączyć ulubioną muzykę, zaparzyć aromatyczną herbatę, wyciągnąć kawałki materiałów lub zapomniane w szafie ubrania, rozłożyć je w wygodnym dla siebie miejscu podczas jesiennego popołudnia, zimowego wieczoru, czy też w ciepły letni dzień – na stole w ogródku, to chwila na czas dla siebie lub wspólne tworzenie z bliską osobą …

Efekt tej pracy zawsze będzie niepowtarzalny, wyjątkowy. Jeśli cenisz sobie oryginalność, patchwork z pewnością skradnie Twoje serce. To druga szansa dla nienoszonych już ubrań, których ciekawe wzory nadal nie pozwalają nam na ostateczne z nimi rozstanie, w patchworku mogą one znaleźć swoje nowe zastosowanie.

Część 2 – Jak uszyć koc metodą patchworku?

 1. Plan, przygotowanie do pracy, wykroje
  Do każdej pracy należy się przygotować. Przygotuj odpowiednie narzędzia i materiały (potrzebne przybory i narzędzia wymieniliśmy w Części 1 – Narzędzia do tworzenia patchworku)
 • Najpierw zastanów się jakiej wielkości ma być Twój kocyk na gotowo. Nasz dziecięcy kocyk ma wymiary 80 cm x 100 cm.
 • Oblicz potrzebną ilość materiałów. Możesz do tego celu użyć tkaniny, które znajdziesz w domu, zapomniane już ubrania o ciekawych wzorach lub odwiedź sklep z tkaninami i wybierz potrzebne tkaniny (pamiętaj o dekatyzacji tkanin bawełnianych, jeśli zdecydujesz się na użycie do swojego patchworku nowych materiałów).
 • Do naszego kocyka użyliśmy: – 63 kawałki różnych tkanin bawełnianych, każdy o wymiarach 12 cm x 12 cm (uwzględniliśmy po 1 cm zapasu z każdej strony na szwy) – Specjalne wypełnienie silikonowe do kocyków o wymiarach 80 cm x 100 cm (wypełnienie musi mieć takie wymiary jak wymiary kocyka na gotowo). Nasze wypełnienie ma gramaturę 150g/m² – jest idealne dla kocyków letnich i przejściowych, – Przygotowaliśmy wypustkę – 3,30 m długości – Minky o wymiarach 112 cm dł x 92 cm szer. (uwzględniliśmy zapas na szwy po 1 cm z każdej strony tkaniny i po 5 cm zapasu z każdej strony na zakład).2. Wykroje do patchworku
  Jeśli już wiesz, jakiej wielkości będzie Twój koc, masz obliczone wielkości patchworkowych elementów, czas przystąpić do wykrojów. Przydatna będzie linijka, mata samogojąca (jeśli taką posiadasz), pisak lub mydełko krawieckie oraz nożyczki (opcjonalnie nóż obrotowy). Wyrysuj na tkaninie elementy, z których chcesz stworzyć patchwork i rozpocznij krojenie. Postaraj się, aby Twoje elementy były równe i zgodne z ustalonym wymiarem, ułatwi to znacznie ich późniejsze łączenie ze sobą. Rozłóż swoje elementy na dużej, płaskiej powierzchni i układaj jak puzzle. Łatwiej w ten sposób będzie Tobie nadać ostateczny wygląd Twojego dzieła z patchworku, zobaczysz też jakich tkanin potrzebujesz wykroić więcej, a jakich mniej, aby efekt końcowy był wyjątkowy.

Patchwork cutting stage

 

Etap wykrajania elementów do kocyka z patchworku


3. Zszywanie patchworkowych elementów
Jeśli elementy potrzebne do Twojego kocyka są już wycięte, widzisz przed sobą zarys swojej pracy, warto jest na tym etapie zrobić zdjęcie, które później będzie wskazówką, w razie gdyby trzeba było przerwać pracę na kocykiem. Przydatne będzie również ponumerowanie wszystkich elementów. Najprościej będzie przypiąć szpilką do każdego elementu małą karteczkę z kolejnym numerem elementu lub ponumerować elementy dzieląc na rzędy i pozycje w rzędzie (np. rząd 3 / pozycja 4 – r3/p4).
Kolejność zszywania jest następująca: najpierw zszywamy ze sobą kolejno elementy w poszczególnych rzędach, następnie łączymy ze sobą rzędy (użyj podstawowej – uniwersalnej stopki do maszyny). Zszywając elementy wzmacniamy szew na początku i na końcu, aby zapobiec ewentualnemu rozpruwaniu się nitki. Po każdym zszyciu wszystkich elementów z danego rzędu, należy zaprasować szwy. Zanim połączymy wszystkie rzędy w całość, szwy pojedynczych rzędów muszą być najpierw zaprasowane. Kolejnym etapem jest łączenie ze sobą gotowych rzędów. Jeśli Twój patchwork połączony już został w jedną całość, możesz zaprasować pozostałe szwy. Poniższe zdjęcia powinny ułatwić Tobie etap zaprasowywania szwów.

Patchwork sewing stage

 

Etap zszywania i zaprasowywania – szwy połączonych ze sobą elementów patchworku należy odpowiednio zaprasować

 

4. Wszywanie wypustki
Przygotuj 4 kawałki wypustki o wcześniej wymierzonych długościach. W przypadku naszego kocyka są to następujące długości: 2 x 94 cm oraz 2 x 74 cm (na każdą długość przyjęliśmy 2 cm zapasu). Wypustkę przyszywamy do prawej strony tkaniny naszego patchworku (użyj stopki do wszywania zamków).
Patchwork sewing stage

 

Etap łączenia wypustki z patchworkiem

 

5. Łączenie tkanin
Łączenie tkanin rozpocznij od fastrygowania. Minky jest tkaniną bardzo elastyczną i ma tendencje do przesuwania się w trakcie szycia. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, najlepiej będzie jak przyfastrygujesz ją do patchworku z bawełny, zanim rozpoczniesz łączenie ze sobą tkanin na maszynie. Nie zmieniając stopki (stopka do wszywania zamków będzie idealna), rozpoczynamy łączenie ze sobą tkanin:
 • Ułóż tkaniny razem – prawa strona do prawej strony.
 • Rozpocznij łączenie ze sobą tkanin na maszynie. Fastrygując wcześniej ze sobą tkaniny, pamiętaj o centralnym ułożeniu patchworku z bawełny względem minky. Łącz ze sobą tkaniny w miejscu tuż przy wcześniej wszytej wypustce. Połącz ze sobą w ten sposób wszystkie brzegi kocyka, zostawiając niewielkie wolne miejsce na jednym brzegu, aby swobodnie móc wywinąć kocyk na prawą stronę.

Patchwork stage of joining the fabrics

 

Etap łączenia tkanin: fastrygowanie i łączenie tkanin na maszynie

 

Czas na zmianę stopki na podstawową – uniwersalną. Rozpocznij zszywanie rogów. Odetnij ewentualny nadmiar materiału powstały po połączeniu minky w rogach.

6. Wszywanie wypełnienia i łączenie wszystkich elementów w całość
Wywiń kocyk na prawą stronę przez pozostawiony wcześniej otwór. Włóż do środka kocyka wypełnienie i rozłóż je równomiernie. Zaszyj pozostawiony wcześniej otwór (w Elkido Handmade zaszywamy go ręcznie). Ponownie zmień stopkę na tę do wszywania zamków. Przeszyj dookoła cały kocyk na linii łączącej część bawełnianą z minky, tuż przy wypustce. W ten sposób połączysz wszystkie warstwy kocyka w jedną całość. GOTOWE ! 🌻🌻🌻

 Narzuta na łóżko - patchwork z minky

 

Efekt końcowy kocyka minky uszytego metodą patchworku

 

Nasz gotowy kocyk Sunflower Retro dostępny jest w naszym sklepie internetowym tutaj.
Narzuta na łóżko - patchwork

 

Kocyk Patchwork Sunflower Retro

 

Mamy nadzieję, że nasz wpis zainspiruje Ciebie i być może ułatwi Tobie stawianie pierwszych kroków w świecie szycia metodą patchworku. Pamiętaj, że:
“Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe” –
J.W.Goethe
Z przyjemnością stworzymy dla Ciebie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. Jeśli masz pomysł, którego realizacja może wydawać się Tobie skomplikowana, skorzystaj z naszej usługi szycia na miarę – zamówienia indywidualne to nasza specjalność! Wystarczy, że skontaktujesz się z nami przez formularz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *